Kammarkören Key Ensembles konsert | La bellezza del movimento | Åbo slott

I början av 1600-talet, dvs. i den spännande övergången mellan renässansen och barocken i europeisk musik, trodde man allmänt att musiken kunde påverka människans kroppsvätskor, känsloliv och t.o.m. psykisk hälsa på ett holistiskt sätt. Målet med tidig barockmusik var att beröra lyssnarens känslor (passioner) genom särskilda musikaliska affekter. Affekternas samband med retorik var nära, och förutom musik och text var även gestik en viktig del av retoriskt framförande.

Vid slutet av 1500-talet var den flerstämmiga madrigalen den mest populära genren inom europeisk sekulär vokalmusik, med flera olika nationella varianter. De känslosamma texterna i italienska madrigaler inspirerade kompositörer till kraftfullt tonmåleri och användning av djärva dissonanser, medan engelska madrigaler ofta hade antingen en mer melankolisk och filosofisk ton eller så var de lätta och spralliga. Madrigaler sjöngs antingen utan ackompanjemang a cappella eller tillsammans med ett stränginstrument. Lutan med sin mångsidiga och känsliga klang var ett populärt ackompanjemangsinstrument för sångrösten fram till slutet av 1600-talet. Henry Purcell komponerade solosånger till teaterpjäser där hans uttrycksfulla textbearbetning och sensuella harmonier fortsatte madrigalernas andliga arv.

Madrigaler framfördes ofta under senrenässansen i samband med populära herdedikter, s.k. pastoraler. Musiken, dramat och poesin tillskrevs då till och med helande egenskaper. Man trodde att den medkännande inlevelsen i situationer, känslor och sinnesrörelser hos rollfigurerna i dikten även botade och förfinade åskådarens kropp och själ. G.B. Guarinis Il pastor fido (Den trogna herden, 1589) var en av sin tids mest populära herdedikter, och många av de italienska madrigaltexterna som framförs i konsertprogrammet härstammar faktiskt från denna.

Varmt välkomna att dyka ner i herdarnas och nymfernas öden och ge er hän åt musikens kraft!

Samma program framförs i Tavastehus slott (Kuninkaansali) fredagen den 24.10.2025 kl. 19 som en del av konserterien Musiikkia linnassa.

Konserten har ingen paus och räcker ungefär 60 minuter.

Foto: Minna Annola
Affisch: Anu Levä

 

Konsertprogram

    • Henry Purcell (1659–1695): If music be the food of love
    • Thomas Tomkins (1572–1656): Music divine
    • Heinrich Schütz (1585–1672): O primavera
    • Heinrich Schütz (1585–1672): O dolcezze amarissime amore
    • Salmone Rossi (c. 1570–1630): Udite, lagrimosi spirti
    • Salmone Rossi (c. 1570–1630): Movetevi a pietà
    • Heinrich Schütz (1585–1672): Selve beate
    • Maddalena Casulana (n. 1554–1590): Aura che mormorando
    • Henry Purcell (1659–1695): From rosy bow’rs
    • Michelangelo Rossi (c. 1601/1602 – 1656): Ah dolente partita 
    • Claudio Monteverdi (1567–1643): O Mirtillo, Mirtillo anima mia
    • John Ward (1571–1638): Out from the vale
    • John Ward (1571–1638): Come, sable night
    • Orlando Gibbons (1583–1625): What is our life? 
    • Heinrich Schütz (1585–1672): Vasto mar 

LÄS STYCKENAS TEXTER GENOM ATT KLICKA PÅ DENNA LÄNK

 

Artister:

    • Key Ensemble

    • Minna Nyberg, gestik och scenisk gestaltning

    • Tuomas Kourula, teorb

    • Tuuli Lindeberg, musikalisk planering och instudering

Konsertplats och tid

Sön 26.10.2025 kl. 16.00
Åbo slott, drottningsalen
Slottsgatan 80, 20100 Åbo