Kamarikuoro Key Ensemble ja Improa!-ryhmä esittävät: Improvisoitu ooppera | Fuuga

Kuvittele oopperalava, jolla koko esitys syntyy silmiesi edessä – ilman käsikirjoitusta, ilman nuotteja, vain inspiraatiosta! Kukaan ei tiedä̈ etukäteen mitä̈ seuraavaksi tapahtuu – eivät edes esiintyjät. Yleisön antamasta ideasta syntyy aaria, joka liikuttaa kyyneliin tai saa aikaan kunnon naurut – ja sitä ei koskaan enää̈ toisteta.

Oopperaimprovisaatio on Suomessa harvoin koettu taidemuoto, jossa draama ja musiikki syntyvät täysin hetkessä. Laulajat luovat tarinan, hahmot, sanat ja sävelet lennosta – klassisen oopperan äänellä, teatterin energialla ja improvisaation yllätyksellisyydellä.

Tässä esityksessä yleisö on ohjaajan paikalla: voit päättää, kuka rakastuu, kuka petetään ja mihin suuntaan tarina kääntyy. Tarinan sinulle tarjoilevat oopperalaulaja Mia Heikkinen, kamarikuoro Key Ensemblen taitava ryhmä taiteellisen johtajansa Jutta Seppisen johdolla sekä säestäjä-pianisti Mikko Helenius. Odotettavissa oleva ilta on ainutlaatuinen – yhtä hetkeä ei voi koskaan kokea uudelleen.

Tule kokemaan musiikin ja läsnäolon taikaa kanssamme upouuteen musiikkitalo Fuugan Ateljee-saliin!

Esityksessä on väliaika ja se kestää yhteensä n. 1 h 45 min.

 

Konsertin ohjelma

    • Oopperaimprovisaatiota yleisön antamista aiheista.

Konsertin esiintyjät:

  • Key Ensemble

  • Mia Heikkinen, sopraano ja ohjaus

  • Mikko Helenius, piano

  • Jutta Seppinen, kuoron johto

Konserttipaikka ja -aika

La 21.11.2026 klo 18.00
Musiikkitalo Fuugan Ateljee-sali
Itäinen Rantakatu 24, 20100 Turku

Liput

30 € Peruslippu
20 € Eläkeläinen
15 € Opiskelija, työtön, alle 18-vuotiaat

 

LIPUT TÄHÄN KONSERTTIIN MYY MUSIIKKITALO FUUGA (KLIKKAA LINKKIÄ)